فروشگاه صنعتی معدنی قائم 

تامین، عرضه و فروش انواع کالاها و تجهیزات صنعتی و معدنی از جمله تجهیزات رنگ و سند بلاست، تجهیزات کمپرسور، فیلترهای صنعتی، ابزارآلات صنعتی و معدنی، تجهیزات ایمنی 

گالری

اطلاعات تماس

031-33396077

اصفهان، خیابان اشرفی اصفهانی (کهندژ)، نبش چهارراه مدرس نجفی

ghaemsanat2020@gmail.com

نازل سندبلاست

نازل سندبلاست؛ معرفی و کاربردها

نازل سندبلاست یکی از تجهیزات لازم و ضروری برای اجرای عملیات سایش سطح می باشد. نازل ها قطعات فیزیکی هستند که از یک لوله فلزی تشکیل شده اند. این لوله به عنوان مجرای هدایت کننده ذرات ساینده به سمت سطح معرفی می شود. نازل ها در قسمت سر شیلنگ سندبلاست متصل می شوند؛ شیلنگ مستقیماً به مخزن ذرات ساینده وصل شده است. با جریان کمپرسور هوا، فشار هوا به ذرات ساینده وارد شده و سپس به سمت سرنازل هدایت می شوند.

انواع نازل سندبلاست

با توجه به اینکه فشار بالایی به ذرات ساینده وارد می شود، نازل سندبلاست باید در برابر فشار، بسیار مقاوم باشد. انواع نازل ها که برای عملیات سایش سطح به کار می روند از نظر ابعاد، اندازه ها، قطر و جنس مواد تشکیل دهنده با یکدیگر تفاوت دارند. با توجه به نوع ذرات ساینده و جنس سطوح و همچنین درجه زبری سطح از یک نازل خاص استفاده می شود.

متداولترین نازل های سندبلاست شامل نازل هایی هستند که از  تنگستن کارباید، بور کارباید و نیترید سیلیکون تشکیل شدند.

ابعاد نازل سندبلاست؛ قطر و طول

پارامترهای مختلفی در خصوص نازل سندبلاست مطرح است؛ مهمترین ویژگی فنی در این خصوص قطر نازل قطر و طول آن می باشد. نازل های موجود در بازار با قطر ۶ تا ۲۰ میلی متر و طول ۱۳۵ تا ۲۳۰ و همچنین ۴۵ میلی متری وجود دارند. عموماً قطرهای متنوع از نازل سندبلاست توسط برندهای مختلف تولید می شود. معیار اصلی برای خرید نازل سندبلاست، قطر آن بر حسب میلی متر در جدول های مشخص شده به مشتری ارائه می گردد، اما تولیدکنندگان خارجی در برخی از منابع خود ابعاد قطر نازل را به صورت اینچ بیان می کنند.

برای خرید انواع نازل سندبلاست توجه به سطح مورد سایش اهمیت دارد. اگر قرار باشد سطح مورد نظر با ضخامت معینی مورد سایش، قرار گیرد، انتخاب نازل با قطر مناسب و همچنین شرایط فشار هوا باید طبق استانداردهای سندبلاست انجام گیرد؛ هرچه فشار کمپرسور دستگاه افزایش بیشتری داشته باشد به معنای این است که فرایند سایش سطح برای سطوح فلزی با درجه سایش بالاتر مورد نیاز است؛ بنابراین نازلی که در این عملیات انتخاب می‌شود قطر بزرگتری خواهد داشت.

قطر نازل ها برای فرایند سایش سطح در مخازن فلزی، ورق های فولادی و یا اسکلت های فلزی نیز با یکدیگر متفاوت است. متداول ترین نازل های سندبلاست، همان نازل تنگستن کارباید می باشد. سه نوع نازل که در قسمت قبلی ذکر شد برای تمام ذرات ساینده نظیر شیشه، اکسید آلومینیوم، سیلیس و ماسه قابل استفاده هستند.

کاربرد نازل سندبلاست

نازل سندبلاست برای پاکسازی سطوح فلزی، پلاستیکی، چوبی و سنگی استفاده می‌شود. این ابزار برای پاکسازی قطعات خودرو، تجهیزات صنعتی، ماشین آلات و ابزارهای ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. نازل سندبلاست همچنین برای حذف روغن، آهنربا و رسوبات معدنی نیز استفاده می‌شود.

انتخاب نازل سندبلاست مناسب

نازل سندبلاست ساخته شده از سیلیکون کارباید، قابلیت کارکرد در ۴۰۰ تا ۶۰۰ ساعت فرآیند سند بلاست را دارد. این مدت زمان برای نازل تنگستن کارباید در حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ ساعت است.  تعداد ساعات کار کردن با این نازل ها برای ذرات ساینده آلومینیوم اکساید، کمتر از ۱۰۰ ساعت گزارش شده است.

برای شروع کار از چه نازل سندبلاست انتخاب کنیم بهتر است؟ یکی از سوالات بیشتر مشتریان عزیز می باشد و برای انتخاب نوع کمپرسور و نازل که به همدیگر وابسته و مرتبط می باشند و  برای انتخاب نازل سندبلاست میزان حجم هوای کمپرسور حائز اهمیت می باشد و نسبت به این مقدار هوا شماره و دهانه نازل باید انتخاب گردد.

  • نمره 3 mm  که بیشتر برای چوب و شیشه کاربرد دارند که معمولا نیاز به کمپرسور 500 لیتر به بالا دارند.
  •  نمره 4 mm  که بیشتر برای چوب و شیشه کاربرد دارند که معمولا نیاز به کمپرسور 1000 لیتر به بالا دارند.
  •  نمره 6 mm که بیشتر برای تمیزکاری سطح فلزات کاربرد دارند که معمولا نیاز به کمپرسور 7000 لیتر به بالا دارند.
  • نمره 8 mm که بیشتر برای تمیزکاری سطح فلزات کاربرد دارند که معمولا نیاز به کمپرسور 7000 لیتر به باتلا دارند.
  • نمره 10 mm که بیشتر برای تمیزکاری سطح فلزات و سایر با حجم بالا کاربرد دارند که معمولا نیاز به کمپرسور 10000 لیتر به بالا دارند.
  •  نمره 12 mm که بیشتر برای تمیزکاری سطح فلزات کاربرد دارند که معمولا نیاز به کمپرسور 15000 لیتر به بالا دارند.

خرید و قیمت نازل سند بلاست

قیمت نازل سندبلاست بسته به سایز و برند و کیفیت نازل متفاوت می باشد و در حدود 4 میلیون تومان تا 12 میلیون تومان متغییر می باشد.

از برندهای مطرح میتوان از برند Clemco و Golden Blast و Air Blast نام برد.

برای سفارش خرید و کسب اطلاعات در مورد انواع نازل سندبلاست میتوانید با فروشگاه صنعتی معدنی قائم تماس بگیرید.

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × سه =